„Pedały i lewe niewiasty(…) zwyrodnialców zabić!”, czyli legalna homofobia polska

Sprawiedliwość w naszym kraju jest dosłownie ślepa i nie widzi ewidentnych wykroczeń. Zadziwiające jest, że obraza prezydenta, człowieka jak każdy inny, jest przestępstwem, a nawoływanie do zbrodni uchodzi bezkarnie. Nienawiść na tle rasowym, wyznaniowym, narodowościowym jest przestępstwem – homofobia zdaje się być w Polsce legalna.

Problem widoczny jest na przykładzie „działalności artystycznej” śląskiego rapera Bas Tajpana. Tekst jego piosenki Chwasty głosi:

Wśród pięknych kwiatów rosną te chwasty.

Popularnie to pedały i lewe niewiasty.

Słowa mojej kasty to: palić, palić, palić!

Strzał słowem, strzał słowem, zwyrodnialców zabić! (…)

Jeżeli myślicie, że jest to przestępstwo wzywania do nienawiści wobec mniejszości seksualnej, to jesteście w błędzie. Polskie prawo i wymiar sprawiedliwości nie uwzględnia takiego czynu. Art. 256. Kodeksu Karnego zastrzega: Kto publicznie (…) nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Potwierdza to Art. 257.: Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zgodnie z powyższymi przepisami piosenka nie stanowi wykroczenia. Jednak gdyby odnosiła się do Żydów, Romów, protestantów, ateistów, a nawet Niemców okazałaby się przestępstwem.

Zdaniem Dra Adama Bodnara z Fundacji Helsińskiej tego typu sprawy są ścigane z oskarżenia prywatnego, więc uznawane za mniej ważne. Sądy oddalają takie sprawy, uznając, że jeśli padły sformułowania ogólne w stosunku do całej grupy, to pojedyncza osoba nie ma powodu czuć się tym obrażona czy zagrożona – dodaje.

Projekt uzupełnienia kodeksu karnego o przestępstwa nienawiści popełniane ze względu na wiek, płeć, niepełnosprawność, orientację seksualną i tożsamość płciową ma złożyć w Sejmie SLD. Rekomendują to organizacje międzynarodowe: Komitet Praw Człowieka ONZ, komisarz praw człowieka Rady Europy z 2007 r., Parlament Europejski w rezolucji w sprawie nasilenia przemocy powodowanej rasizmem i homofobią w Europie z 2006 r. Mówi też o tym Art. 21. Karty Praw Podstawowych w Unii Europejskiej: Zakazana jest wszelka dyskryminacja w szczególności ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Przypomnę tylko, decyzją rządu Jarosława Kaczyńskiego, doktora nauk prawnych, polscy obywatele nie podlegają ochronie zagwarantowanej w Karcie.

Brakujący zapis w przepisie jest bardzo potrzebny. Jak podaje Robert Biedroń, według ankiet przeprowadzonych przez jego Kampanię Przeciw Homofobii, co drugi ankietowany doznał przemocy psychicznej z powodu swojej orientacji seksualnej, a 17 proc. – przemocy fizycznej. Danych tych nie da się potwierdzić oficjalnymi statystykami policyjnymi, ponieważ nie są one w tej kwestii prowadzone. Nie jest to przecież zgodnie z prawem osobne przestępstwo.

Podczas mojego pobytu w Berlinie bardzo raziła mnie homofobia stypendystów z Europy Wschodniej (zwłaszcza Rosji). Jednak nasz kraj cały czas może sobie wiele zarzucić w tej kwestii. W obliczu tak skonstruowanego prawa, walka ze stereotypem Polaka homofoba jest nadal trudna. A może to nie jest stereotyp?

Krzysztof Konrad Kucharski, kwiecień 2011 (na podstawie tekstu Gazety Wyborczej Nienawiść do geja? Nie ma sprawy, 12.04.2011)

zdjęcie: Wikipedia

P.S. YouTube wykazał się lepszym wyczuciem i usunął film z piosenką Chwasty z sieci zamieszczając komunikat: Ten film został usunięty z powodu naruszenia zasad YouTube zabraniających szerzenia nienawiści. Podczas sprawdzania tekstu czytanego przez was bloga program Word zasugerował mi ominięcie słowa pedał, argumentując: Wskazany wyraz jest uznawany za wulgarny.

Reklamy
Comments
One Response to “„Pedały i lewe niewiasty(…) zwyrodnialców zabić!”, czyli legalna homofobia polska”
Trackbacks
Check out what others are saying...
  1. […] mój poprzedni wpis Pedały i lewe niewiasty(…) zwyrodnialców zabić!”, czyli legalna homofobia polska nie spodziewałem się, że tak szybko będę go mógł uzupełnić. Jak już pisałem […]Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

  • Wprowadź adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

    Dołącz do 3 obserwujących.

  • statystyki

    • 14,125 razy odwiedzono stronę
%d blogerów lubi to: