Rasizm w piłce francuskiej?

W Polsce wprowadzono parytet gwarantujący kobietom 30% miejsc na listach wyborczych. Dla wielu osób było to kontrowersyjne. O kontrowersjach można zdecydowanie mówić we Francji. Pojawiają się tam podejrzenia, że w kadrze narodowej istnieje parytet rasowy.

Jak donosi internetowa gazeta Mediapart, we Francuskim Związku Piłki Nożnej pojawiła się wewnętrzna wytyczna ograniczenia ilości zawodników afrykańskiego pochodzenia. Dziennikarze donoszą o parytecie, którego mają się trzymać szkółki piłkarskie i centra szkolenia w całym kraju. Mają one pilnować aby udział afrykańskich, marokańskich i algierskich piłkarzy nie przekraczał 30%. W marcowym meczu Francji z Chorwacją w wyjściowym składzie wystąpiło 4 czarnych zawodników i 4 pochodzących z północnej Afryki.

Federacja odpiera zarzuty, twierdząc, że takich wytycznych nigdy nie było i zapowiada wewnętrzne śledztwo. Trener reprezentacji Francji Laurent Blanc broni się: „Z tego, co wiem, taki projekt nie jest planowany. W każdym razie nie popierałem żadnych parytetów odnośnie piłkarzy”.

Faktem jest niechęć dyrektora technicznego kadry francuskiej Françoisa Blaquarta do dwunarodowych piłkarzy. Uważa on za niedopuszczalne, że po wyszkoleniu we Francji mogliby zdecydować się na grę w kadrze ojczystej. Zdaniem agencji Reuters Blaquart został zawieszony.

Wprowadzenie takich ograniczeń mogłoby sprawić, że w barwach „Les Bleus” nigdy nie wystąpiliby m.in. Zinedine Zidane, Marcel Desailly i Patrick Vieira.

Na szczęście nasza reprezentacja nie widzi takiego typu przeszkód. Przy nędznej grze polskich piłkarzy każde wsparcie jest przyjmowane z ucałowaniem ręki. Wbrew rasistowskim i antysemickim zapędom kiboli, PZPN szuka kadrowiczów wśród ciemnoskórych Brazylijczyków, Kolumbijczyków, a nawet obywateli Niemiec i Izraela.

Krzysztof Konrad Kucharski, maj 2011

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

  • Wprowadź adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

    Dołącz do 3 obserwujących.

  • statystyki

    • 14 360 razy odwiedzono stronę
%d blogerów lubi to: