„Stereotypy są przydatne”

Stereotypy są przydatne – taki wniosek można wyciągnąć z debaty Typowo polskie, typowo niemieckie: Czy tylko stereotypy? Odbyła się ona w czwartek (19.05.2011) w klubie Endorfina w Pałacu Zamoyskich w ramach festiwalu nowoczesnego sąsiedztwa „Sąsiedzi 2.0” – obchodów 20. rocznicy podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Spotkanie zorganizowały Fundacja im. Friedricha Eberta, Ambasada Niemiec w Polsce i Instytut Goethego. W debacie prowadzonej przez publicystę „Polityki” Adama Krzemińskiego uczestniczyli dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych, publicysta „Gazety Wyborczej” Piotr Buras, poseł do Bundestagu Dietmar Nietan (SPD) oraz popularny kabaretysta i aktor Steffen Möller.

Większość mówców okazała się zwolennikami stereotypów. Piotr Buras uznał je za ułatwienie zrozumienia innych w prywatnym życiu, choć przestrzegł, że jest to ułatwienie tylko pozorne. W życiu intelektualnym nie ma na nie miejsca – „typowo niemieckie” i „typowo polskie” nie istnieje.

Adam Krzemiński również przyznał się do bycia ich zwolennikiem. Są wyobrażeniami, na których można się oprzeć. Wspomniał o jednym z ich źródeł: prostym wykładzie historii, który uczył Polaków o tysiącletnim zmaganiu z narodem niemieckim. Dodał, że przecież można napisać historię polsko-niemieckiego przenikania się. Choćby o licznych mieszanych małżeństwach.

Dr. Agnieszka Łada mówiła o zamkniętym kręgu utrwalania stereotypów. Politycy mówią głównie o problemach w stosunkach polsko-niemieckich, ponieważ pozytywne strony ludzi nie interesują. Ludzie nie interesują się nimi, bo o nich nie wiedzą. Przecież nie mówią o nich politycy i nie pojawiają się one w mediach. Media nie poruszają ich, bo nie mówią o nich politycy i nie interesują one odbiorców. Zaapelowała, aby media coś wreszcie zrobiły.

Mowa była również o wykorzystywaniu stereotypów w polityce. Adam Krzemiński zwrócił uwagę na łatwość, z jaką są one reaktywowane. Piotr Buras wymienił aktualne błędne przekonania na temat Niemiec: „niemiecka Europa”, „renacjonalizacja Niemiec” oraz „nowa niemiecka pewność siebie”. Ostatnie stwierdzenie obszernie skomentował Dietmar Nietan. Niemiecki polityk uznał swój kraj za bojaźliwy: Największy strach Niemców to obawa przed popełnieniem błędu. Nie popełnia się ich, jeżeli nie robi się nic, co podparł przykładem wstrzymania się od głosu w sprawie interwencji w Libii. Jednocześnie skrytykował państwa zachodnie, które zachowują się jakby rozszerzenie Unii było aktem łaski. Zachodnie Niemcy, w odróżnieniu do Polski i Europy Wschodniej, nie wywalczyły sobie po wojnie swojej szansy. Dostały ją w prezencie od aliantów.


Dr. Łada mówiła też o fałszywym przekonaniu Polaków, że niemieckie media pokazują nasz kraj negatywnie. Obraz Polaków jest ciepły, w obliczu sukcesów gospodarki nad Wisłą określenie „polnische Wirtschaft” nabiera pozytywnego znaczenia.

Steffen Möller, uznający się za betweenera, żyjącego w Berlinie i Warszawie jednocześnie, również przyznał się do bycia zwolennikiem stereotypów. Przyczyna jest prosta: Żyję ze stereotypów, wyznał. Przy okazji przyznał się, że od 5 lat uczestniczy w nagraniach do matury z języka niemieckiego. Co robię dla stosunków polsko-niemieckich? Staram się wyraźnie mówić. Jednak co roku dostaje on e-maile o treści: Nienawidzę cię niemiecki komiku, bo mówisz szybko i niewyraźnie.

Na koniec Adam Krzemiński podsumował: Stereotypy są niebezpieczne i potrafią być wręcz mordercze. Są one jednak podstawą komunikacji i należy zwyczajnie nabierać do nich dystansu. Dietmar Nietan dodał, że mają one sens, jeśli wspierają porządkowanie, ale są niebezpieczne, kiedy nie poddajemy ich w wątpliwość.

Więcej o streotypach i Polenwitze w artykułach:

Co ty masz właściwie przeciw Polakom? Dobre ubezpieczenie samochodu!!!

Polsko-niemiecka wojna komediowa

Jedź do Polski, twój samochód już tam jest!

Żarty o Polakach bliskie prawdy

Guben: Halt polskim złodziejom!

Krzysztof Konrad Kucharski, maj 2011

Reklamy
Comments
5 Komentarzy to “„Stereotypy są przydatne””
Trackbacks
Check out what others are saying...
  1. […] Polska:Niemcy · Tagged with auto, kradzież, Niemcy, Polenwitze, Polska, stereotypy ← „Stereotypy są przydatne” Angela Merkel jak Kaczyński? → LikeBe the first to like this […]Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

  • Wprowadź adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

    Dołącz do 3 obserwujących.

  • statystyki

    • 14 360 razy odwiedzono stronę
%d blogerów lubi to: