Polska w „europejskim tricepsie”

Godne pochwały jest, że Trójkąt Weimarski ożywiany jest nowymi impulsami. Jest niczym „europejski triceps” – mięsień, impuls, który utrzymuje Europę w ruchu. To siła przyciągająca innych – powiedział podczas swojej wizyty w Warszawie Frank-Walter Steinmeier, były minister spraw zagranicznych Niemiec.

14 czerwca 2011 r. w warszawskim hotelu Sheraton odbyła się debata Europa w działaniu. Na drodze do nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa? Została zorganizowana przez Fundację im. Friedricha Eberta oraz demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej.

Frank-Walter Steinmeier zabrał głos z okazji 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy: Ta data przypomina o najszczęśliwszym dniu obu państw, ale i o ciemnych dniach. Traktaty nie sprawiły, że historia została zapomniana, ale otworzyły nowy rozdział. Przypomniał o niedawnej uchwale Bundestagu „Niemcy i Polska – odpowiedzialność wynikająca z historii, przyszłość w Europie” (więcej w artykule Niemcy oddają hołd Polakom). Niemiecki parlament postawił wyraźny znak, swoje uznanie dla stosunków niemiecko-polskich.

Polska prezydencja w Unii Europejskiej

Na początku debaty minister obrony Bogdan Klich wygłosił krótką mowę, w której nakreślił zadania Polski w obszarze obronności podczas jej prezydencji w Unii Europejskiej:

1. określenie przyszłości grup bojowych UE,

2. lepsza współpraca między wymiarem wojskowym a cywilnym UE,

3. zestaw inicjatyw wielonarodowych do reagowania międzynarodowego,

4. pogłębienie dialogu między Wysokim Przedstawicielem Rady Unii Europejskiej Do Spraw Polityki Zewnętrznej i Bezpieczeństwa a sekretarzem generalnym NATO,

5. lepsza współpraca z partnerami na wschodzie.

Maciej Popowski, zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, powiedział, że Europę czeka ciężka próba. Chodzi o energię atomową i politykę bezpieczeństwa. Kryzys finansowy obudził tendencję do renacjonalizacji, która zagraża europejskiej drodze pojednania – dodał Steinmeier.

Były minister spraw zagranicznych mówił wiele o Polsce: Zbliżenie Unii Europejskiej i Rosji może się odbyć jedynie z Polską, z jej aktywnym udziałem. Nazwał on Polskę uznaną siłą przewodnią. To tu przełom roku 89 miał swój początek. Podkreślił demokratyczny i gospodarczy rozwój Polski. Powierzamy wam Europę w dobre ręce.

Arabska Wiosna Ludów

Uczestnicy debaty poświęcili wiele uwagi sytuacji w północnej Afryce. Frank-Walter Steinmeier widzi w niej największą szansę dla Europy, ale i wielkie zagrożenie, jeśli tę szansę przegapimy. Opowiedział się za swego rodzaju planem Marshalla dla tego regionu. Wołanie o demokrację wyląduje na żyznym gruncie, jeśli nie nastanie większa bieda.

Dietmar Nietan, poseł socjaldemokratycznej SPD, nazwał sytuację w regionie zerwaniem z naszymi wartościami. Jeżeli ktoś opowiada się za prawami człowieka w północnej Afryce, nie może jednocześnie tak obchodzić się z uciekinierami. Nie należy bać się islamu, tylko fundamentalizmu. Ja boję się także chrześcijańskiego fundamentalizmu.

Joseph Janning, Director of Studies, European Policy Centre w Brukseli, odniósł się również do sytuacji uciekinierów: Z Kosowa uciekło więcej ludzi, ale nie było wówczas takich rozmów jak dziś. Sytuacja nie jest identyczna jak w 1989 roku. Chodzi tu bardziej o sytuację ekonomiczną niż polityczną – podsumował.

Krzysztof Konrad Kucharski, czerwiec 2011

Pragnę podziękować mojej koleżance Joannie Andrychowicz, asystentce naukowej w Fundacji im. Friedricha Eberta, za zaproszenie na konferencję i jej świetna organizację.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

  • Wprowadź adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

    Dołącz do 3 obserwujących.

  • statystyki

    • 14 670 razy odwiedzono stronę
%d blogerów lubi to: