Polsko-niemiecki rząd na jeden dzień

Symboliczne spotkanie: 28 ministrów, 2 rządy, 2 języki, 92 wspólne projekty do realizacji w najbliższych latach, które mają zintensyfikować współpracę.

Z okazji 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy odbyła się w Warszawie polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Przybyli niemal wszyscy ministrowie obu rządów z kanclerz Angelą Merkel i premierem Donaldem Tuskiem na czele. Miał to być symbol ścisłej współpracy. Dotychczas tego typu konsultacje Niemcy organizowali jedynie z Francją.

Wynikiem spotkania była wspólna deklaracja rządów:

20 lat dobrego sąsiedztwa

W ciągu 20 lat od czasu przezwyciężenia podziału Europy Polska i Niemcy rozwinęły tak dobre stosunki, jak nigdy dotychczas. Po raz pierwszy w dziejach nasze państwa i narody współżyją zgodnie w warunkach pokoju i wolności(…) Trudne, pełne cierpień okresy wspólnej historii pozostają dla nas przestrogą na przyszłość. Dzisiaj relacje polsko-niemieckie opierają się na zasadach przyjaźni, wspólnych wartości i interesów. Cechuje je poczucie współodpowiedzialności za przyszłość zjednoczonej Europy. (…)

Filary porozumienia polsko-niemieckiego

Pragniemy pogłębiać wzajemne zaufanie poprzez otwarty dialog, także na temat przeszłości. Chcemy kontynuować proces pojednania między Polakami i Niemcami. Służy temu zwłaszcza rozwój wymiany młodzieżowej, akademickiej i naukowej. (…)

Za cenną i ważną przesłankę dla porozumienia Polaków i Niemców uważamy wzajemną znajomość kultury i języka kraju sąsiada. Dlatego też zamierzamy rozwijać intensywną współpracę w tym zakresie.

Uważamy, że obywatele niemieccy polskiego pochodzenia i wszystkie osoby, które w Niemczech przyznają się  do języka, kultury lub tradycji polskiej oraz członkowie mniejszości niemieckiej w Polsce pełnią istotną rolę w budowaniu porozumienia między społeczeństwami. (…) Obie Strony podejmą konkretne działania strukturalne i finansowe w celu realizacji uzgodnionych w Traktacie równych praw obu grup. (…)

Z myślą o rozwijaniu i ułatwianiu kontaktów naszych obywateli chcemy zintensyfikować współpracę transgraniczną i regionalną. W tym celu będziemy dążyć m.in. do usprawnienia infrastruktury osobowych i towarowych połączeń kolejowych, drogowych i wodnych.

Partnerstwo dla Europy

Polska i Niemcy chcą wnosić wkład w umacnianie politycznej i gospodarczej jedności Europy poprzez ścisłe uzgadnianie stanowisk i wspólne inicjatywy na forum Unii Europejskiej. Temu celowi służy też współdziałanie w ramach Trójkąta Weimarskiego. (…)

Ścisła współpraca polsko-niemiecka w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa oraz Partnerstwa Wschodniego służy demokratyzacji i rozwojowi państw sąsiadujących z Unią Europejską na wschodzie i na południu. Wspólny dialog z Rosją, także w ramach Trójkąta Weimarskiego przyczynia się do dalszej intensyfikacji stosunków między Unią Europejską a Federacją Rosyjską. (…) 

Będziemy dążyć do wzmocnienia Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE, zarówno poprzez działania bilateralne, jak i w ramach Trójkąta Weimarskiego. (…)

Polska i Niemcy będą nadal angażować się na rzecz rozwoju wspólnej, europejskiej polityki energetycznej, służącej wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji dostawców, źródeł energii i tras jej przesyłu oraz wzrostu efektywności energetycznej. Obie Strony opowiadają się za wypracowaniem nowego porozumienia w sprawie ochrony klimatu, które miałoby wiążącą moc prawno-międzynarodową. Winno ono obowiązywać także największe gospodarki świata w oparciu o zasadę wspólnej i zróżnicowanej odpowiedzialności za redukcję emisji dwutlenku węgla.

Polska i Niemcy w świecie

Jako państwa członkowskie ONZ, NATO, UE i OBWE Polska i Niemcy przyczyniają się do utrzymania pokoju i bezpieczeństwa oraz będą nadal działać na rzecz przestrzegania zasad ładu pokojowego na świecie. Obie Strony ściśle współpracują w ramach zarządzania kryzysowego na płaszczyźnie cywilnej i wojskowej NATO i UE, na przykład w ramach operacji w Afganistanie. (…) Chcemy zintensyfikować ścisłą współpracę naszych sił zbrojnych.

Pełen tekst nawww.premier.gov.pl (polski) i www.bundesregierung.de (niemiecki) 

Krzysztof Konrad Kucharski, czerwiec 2011

Foto: Grzegorz Roginski/CIR

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

  • Wprowadź adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

    Dołącz do 3 obserwujących.

  • statystyki

    • 14,125 razy odwiedzono stronę
%d blogerów lubi to: