Ja na Deutsche Welle

Zapraszam do lektury  zainicjowanego przeze mnie artykułu na stronie Deutsche Welle. Dotyczy on jubileuszu 25 lat Internationales Parlaments-Stipendium niemieckiego Bundestagu.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15204830,00.html

Deutsche Welle PANORAMA | 01.07.2011

Poznać świat polityki: międzynarodowe staże w Bundestagu

Bundestag przyznaje absolwentom z 28 krajów pięciomiesięczne stypendia. Głównym celem programu, który w tym roku świętuje swój 25. jubileusz, jest poznanie pracy niemieckiego parlamentu.

Albania, Armenia, Azerbejżdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Estonia, Francja, Gruzja, Izrael, Kazachstan, Kosowo, Chorwacja, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Czechy, Ukraina, Węgry, USA – w sumie 120 absolwentów wyższych uczelni z wyżej wymienionych 28 krajów uczestniczy obecnie w Międzynarodowym Stypendium Parlamentarnym (MSP) niemieckiego Bundestagu. Program skierowany jest do osób z wyższym wykształceniem, które dzięki swoim kwalifikacjom, oryginalnej osobowości i otwarciu na problemy społeczne mają w przyszłości szansę pełnić w swoich krajach funkcje kierownicze lub podejmować działania promocyjne.

Bliżej procesów politycznych

W ciągu pięciu miesięcy młodzi ludzie poniżej 30. roku życia mają okazję poznać, zarówno w teorii, jak i w praktyce, niemiecki system parlamentarny. Odbywają praktykę w biurach deputowanych: towarzyszą im w posiedzeniach, zebraniach i obradach. Jednocześnie poznają pracę danego ugrupowania politycznego, do którego zostali przydzieleni na początku praktyki. Absolwenci mogą jednak zasugerować partię, w której chcieliby odbyć staż ze względu na najbliższy im program polityczny – mówi ubiegłoroczny stypendysta Krzysztof Kucharski. „Celem jest zapoznanie się z często złożonymi procesami politycznymi, któremu towarzyszy cel nadrzędny – nasiąknięcie demokracją i przeniesienie jej na teren własnego państwa” – podkreśla. Idea ta stała się szczególnie ważna po rozszerzeniu projektu o uczestników z krajów Europy Środkowej i Wschodniej po 1989 roku.

Program MSP nie ogranicza się jednak tylko do pracy w biurze poselskim. Stypendyści mogą też uczestniczyć w programie towarzyszącym, realizowanym przez berlińskie uniwersytety. Oznacza to wprowadzenie do życia politycznego przez nauczycieli akademickich podczas licznych zajęć i wykładów.

Biorą również udział w trzydniowych seminariach organizowanych przez fundacje polityczne (Konrad-Adenauer-Stiftung, Friedrich-Ebert-Stiftung, Heinrich Boell Stiftung, Rosa-Luxemburg-Stiftung, Hans-Seidel-Stiftung i Friedrich-Naumann-Stiftung) w różnych częściach Niemiec. Współpracując w grupach, dowiadują się o założeniach i zasadach działania fundacji. W tym roku program seminariów zostanie zawężony do dwóch spotkań organizowanych przez fundacje, po pierwsze, partii rządzącej, po drugie, partii opozycyjnej – zdradza pan Krzysztof.

Na uczestnictwie w programie powinni jednak skorzystać nie tylko absolwenci, lecz także deputowani z Bundestagu. Poznając sytuację w poszczególnych krajach z pierwszej ręki, dowiadują się, jak widziana jest z zewnątrz niemiecka demokracja. Tym samym mają również bezpośredni wpływ na rozwój i umocnienie partnerskiej współpracy między RFN a krajami uczestniczącymi.

Warunki uczestnictwa

Aby wziąć udział w MSP, trzeba mieć obywatelstwo jednego z wcześniej wymienionych krajów, a także ukończone z pozytywnym wynikiem studia wyższe. Poza tym należy znać bardzo dobrze język niemiecki, a w chwili rozpoczęcia praktyki nie można mieć więcej niż 30 lat.

Uczestnicy programu otrzymują pięciomiesięczne stypendium pokrywające zakwaterowanie, ubezpieczenie, a także koszty przyjazdu i wyjazdu do (z) Niemiec. Zgłoszenia można przesyłać do 15 lipca, a wszelkie pytania związane ze stypendium należy kierować do Wydziału Prasowego Ambasady Niemiec.

Cenne kontakty

Jak podkreśla Krzysztof Kucharski, organizatorzy projektu zachęcają stypendystów do wspólnego zamieszkania (tzw. Wohngemeinschaft) w akademikach. Dzięki temu mogą się lepiej poznawać osobiście i wspólnie organizować sobie czas wolny. Co daje stypendium? „Kontakty z ludźmi nie tylko z Europy, lecz także z USA czy Izraela, które pielęgnujemy m.in. podczas corocznych spotkań alumnów. Poza tym nie można nie wspomnieć o rozwoju własnych zainteresowań, które z pewnością przełożą się w przyszłości na działalność w życiu publicznym swego kraju” – wyznaje Krzyszof Kucharski.

Kay-Alexander Scholz / Monika Skarżyńska

red. odp. Iwona D. Metzner

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

  • Wprowadź adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

    Dołącz do 3 obserwujących.

  • statystyki

    • 14,125 razy odwiedzono stronę
%d blogerów lubi to: