Polacy i Niemcy – lubią się?

Bolesna historia. Z jednej strony wychowanie na serialach „Stawka większa niż życie” i „Czterej pancerni” oraz kult odwiecznej walki z Krzyżakami. Z drugiej kradzieże samochodów i pijaństwo. Z obu stron stereotypy. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na opinię sąsiadów o sobie. Jak siebie widzimy?

Odpowiedzi na to można szukać w sondażu opinii publicznej przeprowadzonym przez Instytut Demoskopii w Allensbach* na zlecenie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Blisko połowa Niemców i Polaków widzi stosunki polsko-niemieckie jako dobre.

W kwestii wzajemnej sympatii Niemcy wykazują zdecydowanie większą obojętność, bo blisko połowa z nich nie jest w stanie powiedzieć, czy lubi Polaków. Polacy okazują więcej sympatii wobec swoich sąsiadów zza Odry, ale nieco częściej również darzą ich niechęcią.

Pocieszające są wyniki dotyczące wzajemnych odwiedzin. Jak widać osobiste doświadczenia są najlepszą drogą prostowania znanych sobie stereotypów. Aż 66% Polaków miało pozytywne doświadczenia z pobytu w Niemczech i aż 73% Niemców z pobytu w Polsce. Zaledwie co dziesiąta wizyta w sąsiadujących państwach była oceniana negatywnie.

Jak widzimy siebie nawzajem?

Opinie o tym, co najlepiej charakteryzuje Polaków i Niemców odpowiadają stereotypom, ale na szczęście nie tym negatywnym. Nie ma tu mowy o kradzieży samochodów – podstawy Polenwitze.


* Archiwum Allensbach, sondaże 10067 i 6214. Badanie opinii publicznej przeprowadzone na zlecenie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Niemczech przez Instytut Demoskopii w Allensbach, pomiędzy 4 a 17 lutego 2011 r. na reprezentatywnej próbie 1803 osób od 16. roku życia oraz w Polsce przez Instytut PBS DGA z Sopotu pomiędzy 14 a 20 lutego 2011.na reprezentatywnej próbie 1078 osób od 16. roku życia.
Krzysztof Konrad Kucharski, sierpień 2011
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

  • Wprowadź adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

    Dołącz do 3 obserwujących.

  • statystyki

    • 14 517 razy odwiedzono stronę
%d blogerów lubi to: