Euro 2012: Niemcy w obozie koncentracyjnym

Treningi, regeneracja, wywiady, taktyka. Reprezentacja Niemiec szykuje się na Mistrzostwa Europy w Polsce i Ukrainie. Przed przyjazdem do pięciogwiazdkowego hotelu Dwór Oliwski mieli jeszcze jeden „Pflichttermin“ (obowiązkową wizytę).

Przy ulewnym deszczu i szarym niebie delegacja DFB (Niemiecki Związek Piłki Nożnej) przyjechała do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W jej składzie znaleźli między innymi selekcjoner Joachim Löw i trzej przedstawiciele piłkarzy: kapitan Phillip Lahm urodzeni w Polsce Lukas Podolski i Miroslav Klose.

Prasa nie została zaproszona. To nie miała być akcja PR-owska, wyjaśnił manager kadry Oliver Bierhoff.

Krótki pobyt w Oświęcimiu był podwójnie symboliczny: tydzień przed rozpoczęciem Euro 2012 w Polsce i Ukrainie oraz dzień po wygranej Niemców 2:0 w towarzyskim meczu z Izraelem.

– To było dla mnie ogromne przeżycie. Zdjęcia zamordowanych rodzin, dzieci – to mnie dogłębnie poruszyło. Doskonale wiem, ile osób zginęło w Auschwitz, ale do tej pory byli to anonimowi dla mnie ludzie, a teraz nabrali rysów. Mam cały czas przed oczami ich twarze, sylwetki. Zapamiętam to do końca życia – skomentował swoje odczucia Lahm

W przypadku tej wizyty można użyć określenia „Pflichttermin“. Z jednej strony jest to obowiązek wobec historii, z drugiej wobec Polaków, którzy mają cały czas wrażenie, że cały czas a zwłaszcza Niemcy zapomnieli, które państwo ponosi odpowiedzialność za tragiczne wydarzenia II wojny światowej. Akcja PR-owska może by się jednak przydała?

Polska-Niemcy: gra z historią

Krzysztof Konrad Kucharski, Czerwiec 2012

Foto: Getty Images, Süddeutsche Zeitung


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

  • Wprowadź adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

    Dołącz do 3 obserwujących.

  • statystyki

    • 14 719 razy odwiedzono stronę
%d blogerów lubi to: