Niemcy oddają hołd Polakom

Młodzi ludzie nie są odpowiedzialni za to, co się wydarzyło. Ale są odpowiedzialni za to, co się z tym stanie w historii – powiedział w 1985 prezydent RFN Richard von Weizsäcker. Dla Bundestagu te słowa wciąż są aktualne.

Z okazji 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy niemiecki parlament przyjął wspólną uchwałę klubów CDU/CSU, SPD, FDP i Grünen (Zieloni) „Niemcy i Polska – odpowiedzialność wynikająca z historii, przyszłość w Europie”.

Poniżej najciekawsze fragmenty:

Ze względu na naszą wspólną historię Niemcy i Polska są odpowiedzialne przez wspólne, partnerskie, polityczne działanie angażować się na rzecz integracji europejskiej. Polska i Niemcy chcą razem zbliżać do siebie ludy Europy. (…)

To polski ruch wolnościowy przeciwko sterowaniu z zewnątrz i komunistycznej dyktaturze, inspirowany przez takie osobistości jak Jan Paweł II i przewodniczący Solidarności Lech Wałęsa, stworzył podwaliny pokojowej rewolucji roku 89. Umożliwił zjednoczenie Niemiec w pokoju i wolności oraz doprowadził do demokratycznych przemian w Europie. (…)

Ciemne rozdziały niemiecko-polskiej historii są już za nami, ale nigdy nie zostaną zapomniane. Atakiem na Polskę Niemcy zapoczątkowały II wojnę światową. Miliony ludzi straciły życie przez zbrodniczą politykę okupacyjną. (…)

Wielu ludzi z polskimi korzeniami z biegiem historii stało się Niemcami i miało aktywny udział w społecznym i kulturowym rozwoju naszego kraju. Jeszcze dziś świadczą o tym liczne (polskobrzmiące – przyp. red.) nazwiska. Jednak w czasie narodowego socjalizmu członkowie ówczesnej mniejszości polskiej byli mordowani w obozach koncentracyjnych, ich organizacje zabronione i wywłaszczone. Bundestag chce oddać hołd tym ofiarom i je zrehabilitować. Dlatego opowiadamy się za utworzeniem ośrodka dokumentacji historii i kultury Polaków w Niemczech. Potwierdzamy równocześnie prawo do umocnienia tożsamości kulturalnej i językowej. Popieramy wsparcie możliwości pracy i rozwoju dla pochodzących z Polski obywateli, łącznie z otworzeniem biura w Berlinie. (…)

Polacy i Niemcy nauczyli się i uczą się otwarcie i bez obaw rozmawiać o przeszłości, omawiać aktualne problemy po jednej jak i drugiej stronie i pragmatycznie je rozwiązywać.

 

II. Niemiecki Bundestag wzywa rząd Republiki Federalnej Niemiec do: (…)

 • wspierania konkretnymi projektami i inicjatywami współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego we wszystkich obszarach;
 • angażowania się w ramach Trójkąta Weimarskiego szczególnie do pogłębiania niemiecko-polskiej jak i niemiecko-francuskiej współpracy młodzieży (…);
 • wspierania polskiej prezydencji w UE;
 • wzmacniania i pogłębiania razem z Polską polityki sąsiedzkiej i wschodniej Unii Europejskiej wobec Rosji jak i partnerów wschodnich; (…)
 • wspierania w ścisłej współpracy z landami zainteresowanie przede wszystkim młodych pokoleń polskim językiem i kulturą;

Pełen tekst w języku niemieckim: http://dipbt.bundestag.de/dip21/btd/17/061/1706145.pdf

tekst i tłumaczenie: Krzysztof Konrad Kucharski, czerwiec 2011

zdjęcie: Krzysztof Konrad Kucharski, kwiecień 2010

Reklamy
Comments
One Response to “Niemcy oddają hołd Polakom”
Trackbacks
Check out what others are saying...
 1. […] – odpowiedzialność wynikająca z historii, przyszłość w Europie” (więcej w artykule Niemcy oddają hołd Polakom). Niemiecki parlament postawił wyraźny znak, swoje uznanie dla stosunków […]Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

 • Wprowadź adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

  Dołącz do 3 obserwujących.

 • statystyki

  • 14 193 razy odwiedzono stronę
%d blogerów lubi to: